İç-Geç

Ayva Şerbeti

Ayva Serbeti genel

Vücuttaki toksinlerin atılmasında, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve daha bir çok hastalığa karşı inanılmaz mucize çözümleri ile Ayva; kış meyveleri arasında inanılmaz bir yere sahiptir ve biz de bu yararlarını bilip size lezzetli mi lezzetli bir şerbet hazırladık: Ayva Şerbeti 

Evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz, hem sağlıklı hem de lezzeti ile gönüllerinize taht kuracak bu kış şerbetini ailenizdeki herkesin çok seveceğine eminiz.

Malzemeler:

4 Adet Orta Boy Ayva

3 Adet Limon

2 Su Bardağı Toz Şeker

Bardak ölçüsü orta boy su bardağı olmalıdır. 

Yapımı:

Ayvalarımızı soyup, çekirdeklerini çıkarıp, küçük dilimler halinde kaynatma tenceremize alıyoruz. 1 su bardağı toz şekerin yarısını tenceremizdeki ayvaların üzerine döküyoruz. Limonlarımızdan birinin suyunu sıkıyoruz, diğer iki limonun kabuklarını güzelce soyup dört eşit parçaya bölüyoruz ve ayvalarımızın olduğu tenceremize ekliyoruz.

1lt. su koyup, orta ateşte kaynatmaya başlıyoruz. Kaynadıktan sonra ocağımızın altını kapatıp beklemeye alıyoruz. (Bu işlemi akşamdan yaparsanız, şerbetinizi sabaha kadar bekletmenizi tavsiye ediyoruz, eğer aynı gün yapmak isterseniz de yaklaşık 2 saat kadar beklemesini öneririz.)

 Beklemiş olan ayvalarımızı çok ince bir tel süzgeç yardımıyla süzüyoruz. Süzdüğümüz ayvalarımızın içine, kalan 1,5 su bardağı toz şekerimizi ekliyoruz ve yaklaşık 20-25dk kaynatıyoruz.

Soğuduktan sonra sürahiye doldurup, buzdolabına koyuyoruz. Ayva şerbetini içmeden önce, kendi ağız tadınıza göre su ile sulandırıp karıştırıyoruz. Dilerseniz buz koyarak yoğun tadını hafifletebilirsiniz.

* Biz bu tarifimizde; Torku’nun toz şekerini kullandık. Siz farklı toz şeker markaları da kullanabilirsiniz.

Diğer İç-Geç tariflerimize buradan göz atabilirsiniz.

Afiyet Olsun

Ayva Serbeti yakın

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir!