Blog

Bodrum Mandalinası

Tatlım Tatlım Bodrum - Bodrum Mandalinası Blog Yazısı Ana Görsel

Şarkılara konu olmuş Bodrum; mavi-beyaz evleri, mis kokulu begonvilleri, deniz-kum-güneşi, tertemiz havası ve efsane Bodrum Mandalinası ile adını tarih kitaplarına kazımış cennetten bir parça gibidir! ? Yaz aylarında turistlerin ve tatilcilerin uğrak yeri olan Bodrum’un, Sonbahar-Kış ve İlkbahar aylarında bambaşka bir kasabaya bürünüp, burada yaşayanlara cennetin kapılarını sonuna kadar açtığı da kesinlikle doğrudur. ?

Ne mutlu bizim gibi şanslı olanlara ki, Bodrum gibi bir cennette yaz-kış yaşayabiliyoruz.

Tatlım Tatlım Bodrum - Bodrum Mandalinası Görsel 1

Bodrum’u cennetle özleştirmemizin tek sebebi sadece havası, suyu ve yeşili değil elbet! Bir de mandalinası var ki; kendine has kokusuyla ve burnumuzun direğini kıracak aromasıyla çok tadınık ama aslında bir o kadar da yabancı olduğumuz kadar kıymetli ve eşsiz! ?

Bodrum’un simgesi haline gelen Bodrum mandalinası; gazozuydu, kolonyasıydı, sabunuydu, lokumuydu gibi bir çok farklı alternatifiyle yerli halkın da gelir kaynağı. Bodrum’un bağı bahçesi mandalina ağaçlarının bolluk ve bereketiyle dolup taşarken; dört farklı çeşidi ile kendini bizlere bıkmadan, usanmadan sunmaktan çekinmez.

Satsuma, Kinin, Portakal ve Bodrum Mandalina’sı olmak üzere dört farklı çeşidi bulunan bu cennet meyvesi’nin, en eşsiz ve değerli olanı Bodrum Mandalinası‘dır. Diğer 3 çeşidinden daha farklı ve lezzetli olan bu mandalina çeşidi; özellikle reçellerde kullanılarak aroması ile sizi kendine aşık eder.

Malum, bizim annemiz de tam bir reçel delisi! Yeni reçeller denemeyi, denediği reçelleri de sevdiklerine tattırmayı pek sever. Çocukluğumdan bu yana bizim evde reçeller kaynar, buzdolabımızda da çeşit çeşit reçeller hiç eksik olmaz.

Bodrum’a ilk geldiğimizde mandalina reçeli nedir, nasıl yapılır hiç bilmezdik. Annem uzunca bir süre araştırdı, okudu, izledi ve sonunda kendi tarifine göre yapmaya karar verdi. Bu reçel genelde; kokulu, minicik ve bol çekirdekli türünden yapılır ve bütün halde hazırlanır. Sebebi ise, çekirdeklerini ayıklamak o kadar zahmetlidir ki, uğraşmak yerine bütün halde pişirmek daha kolay gelir. Fakat bizim reçelin öyle olması mümkün değil tabi! Tüm mandalinalar önce haşlanır sonra çekirdekleri tek tek itinayla ayıklanır ve yenilebilir büyüklükte olduğuna karar kılınınca kaynatılır. 

?Mandalina Reçelimizin tarifine göz atmak isterseniz buraya bakabilirsiniz?

Nasıl hazırlanırsa hazırlansın, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi olan bu reçel çeşidi, Bodrum’la özdeşleşmiş çok kıymetli bir lezzettir.

Tatlım Tatlım Bodrum - Bodrum Mandalinası Blog Yazısı Ara Görsel

Bodrum Mandalinası’nın Kısa Tarihi:

Meyvesini bizlere sunmadan önce, Bodrum’un sokaklarını mis gibi bir kokuya boğan bu doğa harikası meyve, Bodrum’a taa uzak yollardan koşmuş da gelmiş. Önce İspanya’ya sonra İtalya’ya, oradan da eski adıyla İstanköy’e (Kos)…! Ama bakmış ki karşı kıyılar çok daha verimli ve yetişmesine elverişli, o da soluğu almış Bodrum’da…

Bazı kaynaklara göre, halen İtalya’nın Calabria bölgesinde Bodrum Mandalina’sına benzeyen bir mandalina türünün olduğu fakat bu türün daha büyük taneli ve aromalı olmasından dolayı çoğunlukla dondurmalarda kullanıldığı belirtilmiş.

Mandalina fidanları Bodrum’a ilk olarak Kos adasından geldiği izlenimini bıraksa da, aslında ilk olarak küçücük bir ada olan Kalimnos’tan gelmiş ve Bodrum’u köşe bucak sararak büyümüş. Hatta bir rivayete göre de, İkinci Dünya Savaşı yıllarında Kalimnos’lu bir tüccar, Bodrum’daki bir aileye borçlu kalmış ve savaş bitince de çıkmış gelmiş. Aileye, ?borcumu mandalina fidanlarıyla ödeyeyim’ demiş ve aile de bunu kabul etmiş. 1950’li yıllardan itibaren de mandalina’lar Bodrum’lu aileler tarafından yetiştirilmeye başlar.

Bodrum Mandalinası’nın Şimdisi:

O yıllarda kıymeti oldukça bilinen ve gelir kaynağı olan mandalina’lar, teknoloji’nin gelişmesi ve bugünlere gelinmesiyle birlikte maalesef Bodrum’un inşaat sektörüne yenik düşmektedir. Bu da mandalina’ların azalmasına yol açmaktadır. Bodrum Belediyesi, bu konuda hassas olsa da maalesef her geçen gün alınan göç ve konut ihtiyacı ile mandalina’lar gittikçe azalmaya başlamaktadır.

Oysa ki; mandalina ağaçlarına bakmak, açtığı çiçeklerin kokusu ile uyanmak ve hem gözümüzü hem de gönlümüzü şenlendirmelerine her geçen gün şahit olmak gerçekten paha biçilemez bir duygu. Bu duyguyu yok etmeyelim, mandalinalara sahip çıkalım…

Çünkü Bodrum, Mandalinası ile

Biz de Bodrum’la güzeliz!

? Diğer blog yazılarımıza tam da buradan ulaşabilirsiniz.

? Kaynaklar: 

bodrumageldik.com

bodrumlife.com.tr

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir!

Henüz yorum yok!

Yorumunuzu bırakın :)