Tuzlu

Çörek Otlu Tuzlu Kurabiye

Tatlım Tatlım Bodrum - Çörek Otlu Tuzlu Kurabiye

 

Bazı yiyecekler vardır; ilk ısırığınızda içinizi ısıtır ve sizi kendisine hayran bırakır: Çörek Otlu Tuzlu Kurabiye de onlardan sadece biri! ? Kalp hastalıklarını koruyucu etkisi ile bilinen çörek otu, bir çok yiyeceğin olmazsa olmazlarından biridir. Özellikle hamur işlerinde oldukça fazla kullanılan bu minicik siyah görünümlü sağlık deposu, aynı zamanda mikrop, virüs ve mantarlara karşı da öldürücü etkiye sahiptir.?

Yemeklerinizde ve hamur işlerinde Çörek Otu’nu bolca kullanmanızı tavsiye eder, sizi muhteşem tadıyla kendisine hayran bırakacak Çörek Otlu Tuzlu Kurabiye’mizin tarifine geçeriz ?

Malzemeler:

125gr. Oda Sıcaklığında Tereyağ

1 Küçük Çay Bardağı Zeytinyağı

3 Çorba Kaşığı Yoğurt

1 Yumurta’nın Beyaz’ı ve Sarısı Kurabiye Üzerine

1 Tatlı Kaşığı Tuz

1 Tatlı Kaşığı Mahlep

3 Çay Kaşığı Pudra Şekeri

1,5 Çorba Kaşığı Üzüm Sirkesi

1 Paket Kabartma Tozu

3 – 3,5 Su Bardağı Un

? Bardak ölçüsü orta boy su bardağı olmalıdır. 

Yapımı:

Hamuru yoğuracağımız kabın içine; 125gr. oda sıcaklığında tereyağını, 1 küçük çay bardağı zeytinyağını, 3 çorba kaşığı yoğurdu, 1 yumurta’nın beyaz’ını, 1 tatlı kaşığı tuzu, 1 tatlı kaşığı mahlebi, 3 çay kaşığı pudra şekerini, 1,5 çorba kaşığı üzüm sirkesini ve 1 paket kabartma tozunu ekleyip malzemeleri birbirine karıştırmaya başlıyoruz. Malzemeler birbirine iyice yedirildikten sonra, unu yavaş yavaş ekleyerek yoğurmaya devam ediyoruz.

Hamur kulak memesi kıvamına gelince; ister herhangi bir kalıpla, istersek de elimizle hamura şekil verip yağlı kağıt serili fırın tepsisine yerleştiriyoruz.

Pişmeye hazır kurabiyelerimizin üzerine; yumurta sarısını sürüp, çörek otlarını serpiyoruz.

Önceden ısıtılmış 180 derece fırında, kurabiyelerin üzerileri kızarıncaya kadar pişiriyoruz.

? Biz bu tarifimizde; Pınar’ın tereyağını, Nermin Hanım zeytinyağını, Bodrum Gezen Tavuk yumurtalarını kullandık. Siz farklı markaları da tercih edebilirsiniz.

Tatlı Kurabiye tariflerimiz için buraya göz atabilirsiniz. ?

Afiyet Olsun…

Tatlım Tatlım Bodrum - Çörek Otlu Tuzlu Kurabiye Yakın

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir!

Henüz yorum yok!

Yorumunuzu bırakın :)