Blog

Dünya lezzeti – Tiramisu

Tatlım Tatlım Bodrum Blog - Dünya Lezzeti Tiramisu

Dünya Lezzeti Tiramisu; Toscana’da doğan ve günümüze kadar bir çok farklı çeşidiyle evlerimize konuk olan hafif ve oldukça lezzetli bir tatlıdır ?

Toscana, 1934 Anayasası ile İtalya’nın kısmi özerklik verilmiş 20 bölgesinden biridir. İdare merkezi Floransa olsa da, tarih ile tabiatın kucak kucağa olduğu Toscana bölgesi; yemeyi içmeyi sevenlerin, tarih kokusunu içine çekmek isteyenlerin ve tabiat aşıklarının vazgeçilmez uğrak yeridir. 100 bin hektara yakın üzüm bağları ile, ünü dünyaya yayılmış bir çok şarap Toscana’dan çıkmaktadır ?

Toscana Şarapları

Ünlü şaraplarının, doğal güzelliklerinin yanı sıra dünya lezzetlerinin başında gelen ve günümüzde bir çok farklı tarifle yapılan TİRAMİSU da Toscana’da doğan bir lezzettir. Peki, bu ününü bir film sayesinde kazandığını biliyor muydunuz? Tom Hanks ve Meg Ryan’nın başrollerini Tiramisu ile paylaştığı 1993 yapımı Sleepless in Seattle“? (Sevginin Bağladıkları) filmini mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. “Tesadüf” ve “İşaret” kavramlarını bolca hissettiğimiz bu filmde, sanırım Tiramisu için bir işaret vardı ve bu işaret görülerek büyük bir kazanca çevrildi ?

Hatıralarımdan bana kalan çok güzel bir anıdır bu tatlı. O yüzden paylaşmadan geçemeyeceğim ?

90’lı yıllarda İstanbul’un Etiler semtinde “Pizza Alegria” adında bir İtalyan Restaurant’ı vardı. O zamanlar İstanbul, gerçek bir İstanbul tabi. Elit kitlelerin yaşadığı, kaliteli markaların yavaş yavaş ülkemize girmeye başladığı, insanların henüz birbirine saygısını ve sevgisini yitirmediği yıllar. Neyse… Pizza Alegria; gerçek İtalyan pizzasının ve tiramisu tatlısının yapıldığı, dekorasyonu ile sizi İtalya’da bir pizzacıdaymışsınız havasına sokan, küçük ama inanılmaz güzel bahçesi olan bir restaurant’tı. Ben ilk kez ergenlik dönemimde tanışmıştım Tiramisu ile. Babamın ısrarla yedirip, annemin “yedirme, içinde alkol var dediği” ve içindeki Amaretto likörü ile başımın hafif hafif döndüğü bu mükemmel lezzetin tadı hala damağımda desem, yalan söylemiş olmam. Seni de bu vesileyle anmış olduk sevgili Pizza Alegria!

Hatıralarımıza selam olsun? biz yazımıza devam edelim…

Sleepless in Seattle - Sevginin Bağladıkları

TİRAMİSU’NUN KISA TARİHİ ?

Efsanevi tatlıların hemen hepsinin karşımıza çıkan bir öyküsü mutlaka oluyor. Tiramisu’nun da efsanevi bir öyküsü var tabii ki! 17. yüzyılın sonunda Toscana Dükü III. Cosimo MEDİCİ‘nin, (Bu köklü ailenin kısa tarihi için – Fransa’nın Peri Masalı: Macaron yazımıza göz atabilirsiniz) bir kaç günlüğüne Siena?ya gelmesi ile Tiramisu’nun tarihi başlamış. Her soylu gibi Cosimo da tatlı yemeyi çok seven biriymiş, lakin yaşadığı cinsel sorunlar nedeniyle tatlılarının ?Afrodizyak? içerikli olmasına çok dikkat edermiş. Siena’nın ünlü pastacıları da, Dükün dikkatini çekebilmek için asaletin simgesi olacak yeni bir tatlı tarifi ile, Dükü onurlandırmaya karar vermişler. Oldukça basit malzemeler kullanarak, lezzetli ama  gösterişli bir tatlı hazırlamışlar ve adına da “Dükün Tatlısı? demişler. Dük, bu lezzetli birkaç gün denemiş, tatlının rahatsızlığına iyi geldiğini de fark ettikten sonra pastacıların yeteneğini taktir etmiş ve tarifi de yanına alarak Floransa?ya geri dönmüş. Sonrasında bu lezzetin ünü Dükün bile sınırlarını aşmış. Hikaye bu ya, Dükün tatlısı saraylıların en çok rağbet ettiği tatlı olmuş ve ?afrodizyak? özelliği taşıdığı öğrenilince ?sevgili? buluşmalarından önce büyük porsiyonlar ile tüketilmesi alışkanlık haline gelmiş. Dükün Tatlısı’nın adı da bir süre sonra imalı bir ad olan ?Tiramisu (Beni Yukarı Çek ya da Kap Götür Beni)? olarak değişmiş. 

Kimi rivayete göre de, bu lezzetli ve gösterişli tatlı, Veneto Bölgesi?nin Treviso şehrindeki ?Le Beccherie? adlı restoranda, şef Roberto Linguanotto ve yardımcısı Francesca Valori tarafından 1967 yılında bulunmuş. Hatta son zamanlarda, İtalya ülke gastronomisinin medarı iftiharları da bu konuya oldukça takılmış durumdalar ki, Tiramisu tatlısının nerede icat edildiğini tartışıyorlarmış.

İtalya tartışıyor: Tiramisuyu ilk kim yaptı?

İtalya “kim yaptı, kim etti” diye tartışa dursun bizim için önemli olan, bu müthiş lezzetin dünya çapına yayılmış ve evlerimize kadar girmiş olması değil mi sizce de? ?

simplyrecipes.com - Tiramisu

TİRAMİSU ve KAHVE İKİLİSİ ? + ?

Türk halkı kadar dünya üzerindeki diğer toplumların da severek tükettiği Tiramisu, özellikle kahve ile birlikte yenildiğinde damaklarda oldukça güzel tat bırakan efsanevi bir tatlı olmasıyla bilinir. Müptelalarının sayısının her geçen gün giderek artmakta olduğu inkar edilemez bir gerçek olan Tiramisu’nun, belki de en önemli özellikleri; pratik tarifi, hafifliği ve damaklarda bıraktığı çarpıcı lezzetidir. Ününe ün katmış ve sınırları yıllar içinde İtalya?yı aşarak, 7 kıtaya da yayılmış Tiramisu’nun, aynı zamanda kahveli sünger kek tatlısı olarak da adlandırıldığı doğrudur.

Her kültürün yeme-içme alışkanlıkları farklı ve belli başlıdır, o yüzden de öyle çabuk değişmez. Üstelik sadece bizler değil, diğer kültürler de ?yeni? tatları kabul etmekte biraz zorlanır. Nedeni ise, geleneksel yiyeceklerimize sıkı sıkıya bağlı olmamızdan kaynaklanır. Bazı yiyecekleri ise enteresan bir şekilde bağrımıza basıp, olduğu gibi kabul ederiz. Tiramisu’da böyle bir lezzet bizler için. Tarifini kendi damak zevkimize göre değiştirebilir ama adından da vazgeçmeyiz.

Teşekkürler İtalya! Bu lezzeti bizimle tanıştırıp damak tadımızı şenlendirdiğin için ?

? Kaynaklar:

gastromanya.com

bbc.com

wikipedia.org

simplyrecipes.com

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir!

Henüz yorum yok!

Yorumunuzu bırakın :)