Blog

Ekşi Maya Yapımı

Tatlım Tatlım Bodrum - Ekşi Maya Yapımı

Ekşi Maya Yapımı oldukça sabır gerektiren bir iştir. Saklanması ve devam ettirilmesi en kolay mayadır. Ekmek yapımına başlamadan önce, ana mayayı aynı miktarda su ve un ile beslemek yeterlidir. Maya canlı organizmaların aktif hale gelmesiyle birlikte kabaracak ve mis gibi kokan bir ekmek hazırlamanıza yardımcı olacaktır.

Ekşi Maya yaklaşık 1 haftada kullanıma hazır hale gelmektedir. Sizlere aşağıda bütün püf noktalarını veriyor ve en lezzetli ekmekler için bu eşsiz deneyimi yaşamanızı tavsiye ediyoruz

  1. Gün

½ su bardağı beyaz un, ½ su bardağı tam buğday unu ve 1 su bardağı oda sıcaklığında içme suyunu tahta kaşıkla iyice karıştırın. Temiz bir cam kaba veya cam kavanoza koyup, üzerini bir peçeteyle örtün ve mutfağınızın oda sıcaklığında güneş görmeyen bir köşesine bırakın.

  1. Gün

Ekşi mayayı oda sıcaklığında bekletmeye devam edin.

  1. Gün

Ekşi mayanın üzerinde oluşan kabuğu dahil, mayanın yarısını atın. 1 çay bardağı beyaz un-tam buğday unu karışımını (yarı yarıya koyabilirsiniz) ve 1 çay bardağı oda sıcaklığında içme suyunu ekleyip, tahta kaşıkla iyice karıştırın. Üzerini peçeteyle örtün ve yine mutfakta güneş almayan sıcak bir köşeye bırakın.

  1. Gün ? 5. Gün ? 6. Gün

3.gün yapılan işlem aynı şekilde tekrarlanır. Mayanızın ne kadar kabardığını takip etmek için, 4. günden itibaren mayanızı un ve suyla besledikten sonra, mayayla aynı seviyede olacak şekilde kaseye/kavanoza bir lastik takabilir ya da bir kalemle işaretleyebilirsiniz.

Mayanız 6. günün sonunda beslendikten birkaç saat sonrasında kabarıp çöküyor ise, 6. günün sonunda ekşi mayanız hazır demektir. Eğer kabarıp çökmüyor ise, mayanızı 1-2 gün daha aynı şekilde beslemeye devam edebilirsiniz.

?  Farklı ve lezzetli tarifler için ana sayfa‘mıza da göz atabilirsiniz ?

? Enfes ekşi mayalı tariflerin sahibi @pinthekitchen?ı takip edin! 

Tatlım Tatlım Bodrum - Sarı Buğday Ekmeği Yakın

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir!

Henüz yorum yok!

Yorumunuzu bırakın :)