Fırın'dan

Keten Tohumlu Ekşi Mayalı Ekmek

Keten Tohumlu Ekşi Mayalı Ekmek yapabilmek için ihtiyacınız olan malzemeler oldukça basit; un, su, tuz ve ekşi maya. Ancak bu malzemeleri bir araya getirmek tamamen sabır işi!

Sabırlı olun, fırınınızdan çıkacak olan mis kokulu ekşi mayalı ekmeklere kavuştuktan sonra yıllardır müdavimi olduğunuz köşe başındaki fırından ekmek almaya son vereceksiniz. 

Sağlık açısından da son derece faydalı olan ve vazgeçilmeziniz olacak Keten Tohumlu Ekşi Mayalı Ekmek yapımını, bir zaman kaybından ziyade bir seramoniye dönüştürmek sizin elinizde. Kolları sıvayın ve kendi ekmeğinizi yapmanın tadını çıkarın! 

Malzemeler:

500gr. Organik Beyaz Un

100gr. Organik Tam Buğday Unu

400gr. Oda Sıcaklığında İçme Suyu (20gr.’ı Kaya Tuzu ile Birlikte İlave Edilmelidir.)

150gr. Ekşi Maya

10gr. Kaya Tuzu

10gr. Keten Tohumu

Ön Maya Yapımı:

Ekmeği yapacağınız gün; ekşi mayanızı eşit miktarda un ve su ile iyice karıştırın (mayanızı besleyin), temiz bir cam kavanoza alın ve kavanozun kapağını açık bırakarak, oda sıcaklığında direkt güneş ışığı almayan bir köşede bekletin. Mayanızın ne kadar yükseldiğini takip etmek için maya ile aynı hizaya bir ip veya lastik takabilirsiniz.

Mayanız 2 katına çıktığında ekmek yapımına hazır durumdadır. Emin olmak için ekşi mayanıza su testi uygulayabilirsiniz. Su testi için bir bardağa oda sıcaklığında içme suyu koyup, ekşi mayadan bir yemek kaşığı kadar koyun. Eğer suyun üzerinde yüzüyorsa ve dibe batmıyorsa, ekşi mayanız hazır demektir.

 Eğer mayanız 1 hafta veya daha uzun süreyle beslenmeden buzdolabında beklediyse, ekşi mayalı ekmek yapmadan 1 gün önce buzdolabından çıkarın ve oda sıcaklığına gelene kadar bekletin. Daha sonra eşit miktarda su ve un ekleyerek besleyin, oda sıcaklığında bekletin. Ekmeği yapacağınız gün de aynı şekilde mayanızı beslediğinizde, maya kısa sürede aktifleşecek ve daha güzel bir sonuç almanıza yardımcı olacaktır. Havanın soğuk olması durumunda mayanın aktifleşmesi için kapalı fırına bir bardak sıcak su koyarak ve maya kavanozunuzu da fırının içine bırakarak bekletebilirsiniz.

Ekmek Hamuru Yapımı 1.Aşama:

500gr. organik beyaz unu ve 100gr. organik tam buğday ununu derin bir kaba alın. Ayrı bir kapta 380gr. oda sıcaklığındaki içme suyunu ve 150gr. aktif olan ekşi mayayı (suyun üzerinde yüzmelidir), maya suda eriyene kadar karıştırın. Sonrasında unun ortasına bir havuz açın ve su-maya karışımını ilave edin. Tüm malzemeler iyice karışana kadar yoğurun ve kabın üzerini temiz bir bezle örterek, oda sıcaklığında dinlenmeye bırakın.

1 saat sonra hamura 10gr. kaya tuzu, 10gr. keten tohumu ve 20gr. oda sıcaklığındaki içme suyunu ilave edip, hamur suyu kaybedip yoğun bir kıvam alana kadar 5 dk. süreyle yoğurmaya devam edin. (Hamurun kıvamı kurabiye/börek hamurundan daha farklıdır ve elinize yapışan bir kıvamda olacaktır.)

Tuz ve su ekledikten sonra iyice karıştırdığınız hamuru, suyla çalkaladığınız temiz biz çukur kaba alın ve kabın üzerini temiz bir bezle örtün. 1,5 saat süreyle oda sıcaklığında dinlenmeye bırakın.

Ekmek Hamuru Yapımı 2.Aşama:

1,5 saat sonra elinizi ıslatarak, hamurun altına elinizi koyun ve hamuru uzatarak karşı köşeye doğru katlayın. Hamurun çevresini bu şekilde katlayarak 3-4 tur dönmelisiniz. Bu işlem hamurun kabarmasını ve havalanmasını sağlayacak olup, 45 dk. arayla bu işlemi 5 kez tekrarlayın. 5. katlamadan sonra temiz tezgaha az miktarda un serpin ve hamuru tezgaha alın. (Bu aşamada tezgaha çok az un koyduğunuzdan emin olmalı ve hamura asla yeniden un ilave edip karıştırmamalısınız.)

Hamuru tezgaha alıp, hamurun unlanmış tezgahta kalan yüzeyini, yanlarından içeri doğru katlayarak alttaki unlu yüzeyle bütün ekmeğin kaplanmasını sağlayın ve pürüzsüz bir yuvarlak haline getirin. Ardından derin bir kaba pamuklu bez serin ve hamurunuzun yapışmaması için bezin her yerine un serpin. Daha sonra şekil verdiğiniz hamuru bu kaba alın. Hamuru kabıyla birlikte üstü açık şekilde +4 derecedeki buzdolabına koyun ve en az 7-8 saat buzdolabında dinlendirin.

 

Ekmek Hamuru Yapımı 3.Aşama:

+4 derecedeki en az 7-8 saatlik soğuk fermantasyon sürecinden sonra, ekmeği pişireceğiniz döküm tencereyi 200 derecede kapağıyla birlikte 10 dk. ısıtın. 10 dk. sonra, hamuru beklettiğiniz kaptan sıcak olan döküm tencereye aktarın ve hamurun üzerini bir jilet/bıçak yardımıyla şekil vererek kesin.

Bu kesiyi doğru yapmanız, ekmeğinizin pişerken açılmasını ve daha güzel pişmesini sağlayacaktır. Döküm tencerede ekmeğinizi 200 derecede ilk 25 dk. kapağı kapalı olarak, yaklaşık 20dk da kapağı açık olarak pişirin. Fırın performansları farklılık gösterebildiğinden ekmeğinizi yakmamak adına pişerken gözünüz üzerinde olmalı. Ekmeğiniz nar gibi kızardıktan sonra tencereyi fırından çıkarın ve ekmeği soğumak üzere bir ızgara teline alın. Ekmeğinizi en az 1 saat dinlendirdikten sonra kesin ve sevdiklerinizle birlikte lezzetli ve sağlıklı Keten Tohumlu Ekşi Mayalı Ekmek’in tadını çıkarın 

 

Hamura şekil verdikten sonra hamurunuzu dinlendirmek için banneton adı verilen ve bambudan yapılan özel dinlendirme kaplarından kullanmanız durumunda hamurunuz hava alarak daha güzel şekilde fermente olacaktır.

Keten Tohumlu Ekşi Mayalı Ekmek, döküm tencere yerine fırın tepsini ya da fırına girebilen herhangi bir kapta da pişebilir ancak en başarılı sonucu döküm tencerede alacağınızı garanti ederiz.

* Biz bu tarifimizdeTellioğlu Değirmen Organik Özel Amaçlı Un ve Organik Tam Buğday Unu kullandık. Siz farklı markaları da tercih edebilirsiniz.

* Farklı tuzlu tariflerimiz için buraya da göz atabilirsiniz. 

Afiyet Olsun

Keten Tohumlu Eksi Mayali Ekmek yakın

  • Yazar: @pinthekitchen
  • Email: pinthekitchen@gmail.com
  • Hakkında: 1983 yılında İstanbul’da doğdu. Evli, özel bir şirkette operasyon sorumlusu olarak çalışıyor ve tam bir mutfak aşığı. Tabure üzerinde mutfak tezgahına erişip, annesinin desteğiyle kek çırpmayla başlayan mutfak serüvenine, en keyif aldığı alan olan pastane mutfağında yoğunlaşarak ve ortaya çıkan bu güzellikleri sevdikleriyle paylaşarak kaldığı yerden devam ediyor ve yaklaşık 2 yıldır da Türkiye’nin birçok farklı şehrinden tedarik ettiği özel değirmen unlarıyla Ekşi Mayalı Ekmek yaparak, bu sağlık ve lezzet deposu ekmekleri sosyal medyadaki hesabı üzerinden meraklılarıyla paylaşıyor.

 

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir!

Henüz yorum yok!

Yorumunuzu bırakın :)