İç-Geç

Nar Çiçeği Şerbeti

Bugün size Nar’ın çiçeğinden elde edilen mükemmel bir şerbet tarifi vereceğiz: Nar Çiçeği Şerbeti.

Nar, eski zamanlardan bu yana bolluğun ve bereketin sembolü olarak kabul edilen, sağlıklı yaşayanların vazgeçilmezi, bilmecelerin konusu ve kış mevsiminin en güzel meyvelerinden biridir. Dünyada bilinen en güçlü antioksidanlardan biri olan Nar, kalbi güçlendirmesinin yanı sıra; meme kanseri başta olmak üzere bir çok kanser türüne karşı koruyucu ve önleyici, aynı zamanda bağırsak sistemi düzenleyici olarak da bilinir.

Faydaları saymakla bitmeyen Nar’ın çiçeğinden yapılan Nar Çiçeği Şerbeti ise, düzenli tüketildiğinde vücuttaki kanı temizler, gribal enfeksiyonları önler ve özellikle de şişkinlik-hazımsızlık sorunlarını ortadan kaldırır.

Peki siz hiç Nar çiçeğinden şerbet denediniz mi? Biz denedik. Siz de deneyin ve bu harika tadın farkına varın istedik. Hem kendi sağlığınızı, hem de sevdiklerinizin sağlığını korumak için evde yapacağınız mis gibi nar çiçeği şerbetinin tadına doyamayacaksınız. Üstelik bu muhteşem tat, buzdolabında yaklaşık 2 – 2,5 hafta bozulmadan durabiliyor.

Malzemeler: 

1 Su Bardağı Kurutulmuş Nar Çiçeği

2 Adet Çubuk Tarçın

3 Adet Karanfil

2 Su Bardağı Toz Şeker

2 Lt. Su

Bardak ölçüsü orta boy su bardağı olmalıdır. 

Yapımı: 

1 su bardağı nar çiçeğini, 2 adet çubuk tarçını, 3 adet karanfili, 2 su bardağı toz şekeri, 2 lt. suyun içine koyup, yüksek ateşte kaynatmaya başlıyoruz. Malzemelerimiz kaynadıktan sonra ocağın altını kısıp, 10 dk daha yavaş yavaş karıştırarak kaynatıyoruz.

10dk sonra ocağın altını kapatıyoruz. İnce bir süzgeç yardımıyla süzüp, cam bir sürahiye aktarıyoruz. Hafif soğuduktan sonra, buzdolabına koyuyoruz.

* Bol köpüklü ve sade bir Türk Kahvesi’nin yanında şiddetle tavsiye ediyoruz.

* Biz bu tarifimizde; Torku’nun toz şekerini kullandık. Siz farklı toz şeker markaları da kullanabilirsiniz.

Diğer İç-Geç tariflerimize buradan göz atabilirsiniz.

Afiyet Olsun

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir!

Henüz yorum yok!

Yorumunuzu bırakın :)