Tuzlu

Susam Aşkı

Tatlım Tatlım Bodrum - Susam Aşkı

Tuzlu kategorimizin hepsi kendi içinde ayrı ayrı lezzetli ama bu Susam Aşkı’nın lezzeti, bizim vazgeçilmezlerimiz arasında! ?

Her ne kadar susam’da yağ oranı yüksek olarak bilip kilo yaptığı düşünülse de, son yıllarda yapılan araştırmalara göre susam yağının bağırsak kanserine yakalanma riskini en aza indirgediği de kanıtlanmıştır. ? Aynı zamanda iyi bir kalsiyum kaynağı olan susam, kalsiyum eksikliğine de iyi gelmektedir.

Susam Aşkı kurabiyemizin tadı kandil simidini andırsa da, pastanelerdekinden oldukça farklı olduğunu denedikten sonra siz de fark edeceksiniz. ?

Günün her öğünü severek tüketebileceğiniz kurabiyemizin tarifini aşağıya bırakıyor ? ve şimdiden afiyet olsun diyoruz…

Malzemeler:

100gr. Oda Sıcaklığında Tereyağ

1 Küçük Çay Bardağı Zeytinyağı

1 Yumurta (? Akı ve Sarısı ayrılmış)

3 Çorba Kaşığı Yoğurt

1 Tatlı Kaşığı Tuz

1 Tatlı Kaşığı Mahlep

1 Paket Kabartma Tozu

3 Su Bardağı Un (? İlave edilebilir)

1 Dolu Kase Susam (? İlave edilebilir)

? Bardak ölçüsü orta boy su bardağı olmalıdır. 

 

Yapımı:

Öncelikle 1 yumurta’nın akı’nı ve sarı’sını ayırıyoruz. Akı, kurabiyelerimizin üzeri için gerekli olacağından 1 dolu kase susam ile birlikte kenarda bekletiyoruz.

Hamuru yoğuracağımız kabın içine; 100gr. oda sıcaklığında tereyağını, 1 küçük çay bardağı zeytinyağını, 3 çorba kaşığı yoğurdu, 1 yumurta’nın sarısı, 1 tatlı kaşığı tuzu, 1 tatlı kaşığı mahlebi ve 1 paket kabartma tozunu ekleyip malzemeleri birbirine karıştırmaya başlıyoruz. Malzemeler birbirine iyice yedirildikten sonra, unu yavaş yavaş ekleyerek yoğurmaya devam ediyoruz.

Yumuşak bir hamur elde edene kadar (? kulak memesi kıvamı) yoğurup, hamurumuzu yoğurma kabından tezgahın üzerine alıyoruz. İster herhangi bir hamur kalıbıyla, istersek de elimizle hamura şekil veriyoruz. Şekil verdiğimiz hamurları önce kenarda bekleyen yumurta akına, ardından da bolca susam’a bulayıp yağlı kağıt serili fırın tepsilerine yerleştiriyoruz.

Önceden ısıtılmış 180 derece fırında, kurabiyelerin üzerileri kızarıncaya kadar pişiriyoruz.

Kurabiyelerinizi ağzı kapalı bir kavanozda bekletmenizi öneriyoruz, böylece bozulmalarını ve yumuşamalarını engelleyip daha uzun sürede tüketebilirsiniz.  ?

? Biz bu tarifimizde; Pınar’ın tereyağını, Nermin Hanım zeytinyağını, Bodrum Gezen Tavuk yumurtalarını kullandık. Siz farklı markaları da tercih edebilirsiniz.

Tuzlu sevmem bana tatlıyla gelin diyenlerdenseniz, Tatlı Kurabiye tariflerimiz için buraya göz atabilirsiniz. ?

Afiyet Olsun…

Tatlım Tatlım Bodrum - Susam Aşkı Yakın

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir!

Henüz yorum yok!

Yorumunuzu bırakın :)