Blog

Ekşi Maya Faydaları

Tatlım Tatlım Bodrum - Ekşi Maya Faydaları

[the_ad id=”1338″]

Ekşi Maya Faydaları’ndan önce gelin kendisini biraz tanıyalım. ? Ekşi Maya; 5000 yıldır bilinen bir yöntem olup, tamamen doğal ve katkısızdır. Ekşi mayayı hazırlamada nohut veya bazı asitli meyveler kullanabileceği gibi, yalnızca ana malzemeleri olan su ve un da kullanılabilir. Ekşi maya saklanması ve devam ettirilmesi en kolay mayadır. Ekmek yapımına başlamadan önce ana mayayı aynı miktarda su ve un ile beslemek yeterlidir. Maya canlı organizmaların aktif hale gelmesiyle birlikte kabaracak ve mis gibi kokan bir ekmek hazırlamanıza yardımcı olacaktır. ?

Ekşi Maya Faydaları?

B12 vitamini açısından zengindir. Unutkanlık için birebirdir.

Maya alerjisi olanlar ekşi mayalı ekmekleri rahatlıkla tüketebilir. Ekşi maya alerji yapmaz ve güvenle tüketebilirsiniz.

Ekşi maya buğdaydaki gluteni parçalar ve gluten miktarı en az seviyeye iner. Dolayısıyla gluten hassasiyeti olan kişilerce tüketilebilmekte ve çölyak hastalarına çare olabilmektedir.

İçeriğindeki doğal bakteri ve mantarlar sebebiyle probiyotiktir. Bağışıklığı güçlendirir ve hastalıklardan korur.

Ekşi mayalı ekmek, vücutta yavaş bir insülin salınımı sağlayıp, kan şekerinin hemen yükselmesini önler ve glisemik indeksi düşürür. Bu da ticari mayalı ekmeklere nazaran çok daha az ekmek tüketerek, daha uzun süre tok kalmanızı sağlar.

Ekşi mayalı ekmekler, ticari mayalı ekmeklere göre çok daha geç bayatlar ve çok daha lezzetlidir. Nemli bir ortamda saklamamanız koşuluyla, ekşi mayalı ekmeğinizi uzun süre bayatlamadan, küflenmeden saklayabilirsiniz. Buzdolabında muhafaza etmeniz durumunda, sadece ısıtarak/kızartarak 2 haftaya kadar ilk günkü tazeliğinde ve lezzetinde tüketebilirsiniz.

?  Farklı ve lezzetli tarifler için ana sayfa‘mıza da göz atabilirsiniz. ? 

? Enfes ekşi mayalı tariflerin sahibi @pinthekitchen’ı takip edin! 

Tatlım Tatlım Bodrum - Ekşi Maya Faydaları

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir!