İç-Geç

Karadut Şerbeti

Karadut Serbeti genel

[the_ad id=”1338″]

En sağlıklı ve en faydalı içecekleri evde yapmayı seviyor, bu tarifleri de sizlerle paylaşmaya özen gösteriyoruz. Bugünkü tarifimiz Karadut Şerbeti…

Karadut, tabiri caizse sağlık açısından faydaları saymakla bitmeyen meyveler arasında! Bol miktarda kalsiyum içermesinden dolayı, kemik sağlığı için de üst düzey etkili! Potasyum, Manganez, Demir, ve Bakır açısından da oldukça zengin olan Karadut, kan hücreleri için de kritik bir öneme sahip. Kısacası karadut tam bir sağlık deposu! 

Özellikle yaz sıcaklarında sizi serinletecek, evinizde kolayca hazırlayabilmenize imkan sağlayacak, bu sağlık deposu içeceğimizin tarifini aşağıya bırakıyor ve kana kana içmenizi tavsiye ediyoruz.

Malzemeler:

Yarım Kilo Karadut

1,5 Su Bardağı Toz Şeker

2 Tatlı Kaşığı Taze Sıkılmış Limon Suyu

1,5 Litre Su

Yapımı:

İlk olarak yarım kilo karadutumuzu güzelce yıkayıp; süzgeçten suyunu süzüp, ocakta kaynayabilecek bir tencerenin içine alıyoruz. Üstüne 1,5 su bardağı toz şekeri döküp, güzelce karıştırıyoruz.

3-4 saat beklemeye alıyoruz.

3-4 saat sonra, içine 1,5 litre suyumuzu ekliyoruz ve 15-20dk. kaynatıyoruz. Kaynayan şerbete 2 tatlı kaşığı taze limon suyu ilave ediyoruz. 10dk. daha kaynatıyoruz.

Ocağın altını kapatıp, soğuması için kenarda bekletiyoruz. İyice soğuyan şerbetimizi ince tel bir süzgeçten geçirip koyacağımız şişelere dolduruyoruz.

Soğuması için buzdolabında bekletiyor ve istediğimiz zaman güzelce servis ediyoruz.

* Biz bu tarifimizde; Torku Toz Şekeri kullandık. Siz farklı bir markayı da tercih edebilirsiniz. (Torku Toz Şeker’in şeker oranı, diğer şeker markalarına göre daha az olduğundan bizim verdiğimiz bu tarifteki limonatanın tadı çok şekerli değildir.)

Farklı iç-geç alternatiflerimiz için buraya da göz atabilirsiniz.

Afiyet Olsun

Karadut Serbeti yakın

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir!