Fırın'dan

Kavılca Unlu Ekşi Mayalı Ekmek

Kavilca Unlu Eksi Mayali Ekmek genel

[the_ad id=”1338″]

Bugünkü ekmeğimize kızıl buğday, kılçıksız buğday ve kavuzlu buğday olarak da bilinen, bolca B vitamini ve protein içeren Spelt ununun lezzetini katıp, sizlere lezzetli mi lezzetli Kavılca Unlu Ekşi Mayalı Ekmek tarifi hazırladık.

Az miktarda kullanılmasına rağmen, bu unun ekmeğe kattığı aromayı farketmemek ve kayıtsız kalmak imkansız.

Koskoca ekmeği, Cumartesi kahvaltısında mis gibi bir demlik çayla taçlandırmaya var mısınız? 

Malzemeler:

500gr. Organik Beyaz Un

150gr. Spelt Unu

420gr. Oda Sıcaklığında İçme Suyu (20gr.’ı Kaya Tuzu İle Birlikte İlave Edilmelidir.)

150gr. Ekşi Maya

10gr. Kaya Tuzu

Ön Maya Hazırlanışı:

Kavılca Unlu Ekşi Mayalı Ekmek yapacağınız gün; ekşi mayanızı eşit miktarda un ve su ile iyice karıştırın (mayanızı besleyin), temiz bir cam kavanoza alın ve kavanozun kapağını açık bırakarak oda sıcaklığında direkt güneş ışığı almayan bir köşede bekletin. Mayanızın ne kadar yükseldiğini takip etmek için, maya ile aynı hizaya bir ip veya lastik takıp gözlemleyebilirsiniz.

Mayanız 2 katına çıktığında, ekmek yapımına hazır durumdadır. Emin olmak için ekşi mayanıza su testi uygulayabilirsiniz. Su testi için bir bardağa oda sıcaklığında içme suyu koyup, ekşi mayadan bir yemek kaşığı kadar koyun. Eğer suyun üzerinde yüzüyorsa ve dibe batmıyorsa, ekşi mayanız hazır demektir.

 Mayanız eğer 1 hafta veya daha uzun süreyle beslenmeden buzdolabında beklediyse, ekşi mayayı ekmek yapmadan 1 gün önce buzdolabından çıkarın ve oda sıcaklığına gelene kadar bekleyin. Daha sonra eşit miktarda su ve un ekleyerek besleyin, oda sıcaklığında bekletin. Ekmeği yapacağınız gün de aynı şekilde mayanızı beslediğinizde, maya kısa sürede aktifleşecek ve daha güzel bir sonuç almanıza yardımcı olacaktır. Havanın soğuk olması durumunda mayanın aktifleşmesi için kapalı fırına bir bardak sıcak su koyarak ve maya kavanozunuzu da fırının içine bırakarak bekletebilirsiniz.

Ekmek Hamuru Yapımı 1.Aşama:

500gr. organik beyaz unu ve 150gr. spelt ununu derin bir kaba alın. Ayrı bir kapta 400gr. oda sıcaklığındaki içme suyunu ve 150gr. aktif olan ekşi mayayı (suyun üzerinde yüzmelidir), maya suda eriyene kadar karıştırın.

Sonrasında unun ortasına bir havuz açın ve su-maya karışımını ilave edin. Tüm malzemeler iyice karışana kadar yoğurun ve kabın üzerini temiz bir bezle örterek, oda sıcaklığında dinlenmeye bırakın. 1 saat sonra hamura 10 gr kaya kuzu ve 20 gr oda sıcaklığındaki içme suyunu ilave edip, hamur suyu kaybedip, yoğun bir kıvam alana kadar 5 dk süreyle yoğurmaya devam edin.

Hamurun kıvamı kurabiye/börek hamurundan daha farklıdır ve elinize yapışan bir kıvamda olacaktır. Tuz ve su ekledikten sonra iyice karıştırdığınız hamuru, suyla çalkaladığınız temiz biz çukur kaba alın ve kabın üzerini temiz bir bezle örtün. 1,5 saat süreyle oda sıcaklığında dinlenmeye bırakın.

Ekmek Hamuru Yapımı 2.Aşama:

1,5 saat sonra elinizi ıslatarak, hamurun altına elinizi koyun ve hamuru uzatarak karşı köşeye doğru katlayın. Hamurun çevresini bu şekilde katlayarak 3-4 tur dönmelisiniz. Bu işlem hamurun kabarmasını ve havalanmasını sağlayacak olup, 45 dk arayla bu işlemi 5 kez tekrarlayın.

5.katlamadan sonra temiz tezgaha az miktarda un serpin ve hamuru tezgaha alın. Bu aşamada tezgaha çok az un koyduğunuzdan emin olmalı ve hamura asla yeniden un ilave edip karıştırmamalısınız.

Hamuru tezgaha alıp, hamurun unlanmış, tezgahta kalan yüzeyini yanlarından içeri doğru katlayarak, alttaki unlu yüzeyle bütün ekmeğin kaplanmasını sağlayın ve pürüzsüz bir yuvarlak haline getirin. Ardından derin bir kaba pamuklu bez serin ve hamurunuzun yapışmaması için bezin her yerine un serpin. Daha sonra şekil verdiğiniz hamuru bu kaba alın. Hamuru kabıyla birlikte üstü açık şekilde +4 derecedeki buzdolabına koyun ve en az 7-8 saat buzdolabında dinlendirin.

[the_ad id=”1340″]

 

Ekmek Hamuru Yapımı 3.Aşama:

+4 derecedeki en az 7-8 saatlik soğuk fermentasyon sürecinden sonra, ekmeği pişireceğiniz döküm tencereyi 200 derecede kapağıyla birlikte 10 dk ısıtın. 10 dk sonra, hamuru beklettiğiniz kaptan sıcak olan döküm tencereye aktarın ve hamurun üzerini bir jilet/bıçak yardımıyla şekil vererek kesin.

Bu kesiyi doğru yapmanız, ekmeğinizin pişerken açılmasını ve daha güzel pişmesini sağlayacaktır. Döküm tencerede ekmeğinizi 200 derecede ilk 25 dk kapağı kapalı olarak, yaklaşık 20 dk da kapağı açık olarak pişirin. Fırın performansları farklılık gösterebildiğinden ekmeğinizi yakmamak adına pişerken gözünüz üzerinde olmalı.

Ekmeğiniz nar gibi kızardıktan sonra tencereyi fırından çıkarın ve ekmeği soğumak üzere bir ızgara teline alın. Ekmeğinizi en az 1 saat dinlendirdikten sonra kesin ve sevdiklerinizle birlikte lezzetli ve sağlıklı Kavılca Unlu Ekşi Mayalı Ekmek’in tadını çıkarın.

* Biz bu tarifimizdeTellioğlu Değirmen Organik Özel Amaçlı UnOrganik Tam Buğday Unu ve gcorganik.com‘da bulunan Organik Spelt Unu kullandık. Siz farklı markaları da tercih edebilirsiniz.

Ekmeğinizi fırından çıkardıktan sonra bir an önce tadına bakmak ya da kesip, dokusuna bakmak istemekte haklısınız  Ancak fırından çıkardıktan sonra en az 1 saat soğuyana kadar kesmemeniz, ekmeğinizin iç dokusunun daha kusursuz olmasını sağlayacaktır. Hemen kesmeniz durumunda ekmeğiniz demini almaz ve daha ıslak bir iç dokusu olacaktır. 

 Farklı tuzlu tariflerimiz için buraya da göz atabilirsiniz. 

Afiyet Olsun

Kavilca Unlu Eksi Mayali Ekmek yakın

  • Yazar: @pinthekitchen
  • Email: pinthekitchen@gmail.com
  • Hakkında: 1983 yılında İstanbul’da doğdu. Evli, özel bir şirkette operasyon sorumlusu olarak çalışıyor ve tam bir mutfak aşığı. Tabure üzerinde mutfak tezgahına erişip, annesinin desteğiyle kek çırpmayla başlayan mutfak serüvenine, en keyif aldığı alan olan pastane mutfağında yoğunlaşarak ve ortaya çıkan bu güzellikleri sevdikleriyle paylaşarak kaldığı yerden devam ediyor ve yaklaşık 2 yıldır da Türkiye’nin birçok farklı şehrinden tedarik ettiği özel değirmen unlarıyla Ekşi Mayalı Ekmek yaparak, bu sağlık ve lezzet deposu ekmekleri sosyal medyadaki hesabı üzerinden meraklılarıyla paylaşıyor.

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir!