İç-Geç

Kayısı Şerbeti

Kayisi Serbeti genel

[the_ad id=”1338″]

 

Bodrum’da çok tatlı komşularımız var bizim. Paylaşmanın değerini bilen ve seven insanlarla bir arada olduğumuz için gerçekten çok şanslıyız. Malatya’da dalından toplanıp gelen, misler gibi kokan ve efsane bir lezzete sahip olan kayısı ile gelen komşumuza buradan teşekkürü bir borç biliyoruz. Gelen kayısıdan reçel yaptık, yemek için ayrıca ayırdık ve bir kısmı ile de Kayısı Şerbeti’mizi yapıp sizlerle paylaşalım istedik. 

Yazın soda ve buz ile lıkır lıkır içebileceğiniz, tüm harareti alacak ve enfes lezzetiyle sizi kendine hayran bırakacak bu şerbetimizi, tam da mevsiminde sağlık niyetine bol bol yapıp içebilirsiniz. 

Başlı başına Kayısı’nın bile sağlığı olan yararları bu kadar biliniyorken, şerbetini yapıp içmesinin faydalarını varın siz düşünün. İster çocuklarınız için, ister kendiniz için en doğalından meyve sularını evde yapmak, artık gerçekten oldukça pratik. 

Lafı daha fazla uzatmadan, haydi geçelim tarifimize. Şimdiden afiyet olsun hepinize.

Malzemeler:

25 Adet İri Kayısı (Malatya’dan getirtebilirseniz, tadından yenmez)

1 Su Bardağı Toz Şeker

Yarım Limon (Kabukları soyulmuş ve kuşbaşı doğranmış şekilde)

2 Litre Su

Bardak ölçüsü orta boy su bardağı olmalıdır. 

Yapımı:

İlk olarak; kayısılarımızı güzelce yıkıyoruz. İkiye bölüp, çekirdeklerini çıkartıyoruz. Ardından, bir tencerenin içine temizlediğimiz kayısılarımızı kuşbaşı doğruyoruz, 1 su bardağı toz şekeri ve yarım doğranmış limonu ilave edip üzerine de 1 lt. su ekliyoruz ve 20dk. orta ateşte kaynatıyoruz.

20dk. sonra ocağın altını kapatıyoruz. Şerbetimiz ılınınca blender yardımıyla karıştırarak püre haline getiriyoruz.

Geriye kalan 1 lt. suyu da blenderdan geçirdiğimiz kayısılarımızın üzerine ilave ediyoruz.

Son olarak, ince bir tel süzgeç yardımıyla güzelce süzüyoruz ve şişelere dolduruyoruz.

Şerbetimizin iyine soğuması için buzdolabında bekletiyor ve istediğimiz zaman güzelce servis ediyoruz.

* Biz bu tarifimizde; Torku Toz Şeker kullandık. Siz farklı bir markayı da tercih edebilirsiniz. (Torku Toz Şeker’in şeker oranı, diğer şeker markalarına göre daha az olduğundan bizim verdiğimiz bu tarifteki limonatanın tadı çok şekerli değildir.)

* Farklı iç-geç alternatiflerimiz için buraya da göz atabilirsiniz.

Afiyet Olsun

Kayisi Serbeti yakın

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir!