İç-Geç

Limonata

Limonata genel

[the_ad id=”1338″]

Yaz aylarının olmazsa olmazı Limonata’yı, bir de bizim tarifimizle denemeye ne dersiniz? Hem sağlıklı hem de enfes lezzetiyle yaz sıcaklarının vazgeçilmez içeceği, serinlemenin en sağlıklı hali ve nane aromalı enfes bir ev yapımı Limonata tarifine hazırsanız, haydi başlayalım ?

Malzemeler:

1 Adet Büyük İnce Kabuklu Limon

1 Adet Büyük İnce Kabuklu Portakal

1 Su Bardağı Toz Şeker (? Şeker oranı isteğe göre arttırılıp, azaltılabilir.)

3 lt. Su

Çok İnce Bir Süzgeç ya da Tülbent

? Bardak ölçüsü orta boy su bardağı olmalıdır. 

Yapımı:

Öncelikle limon ve portakalın sap kısımlarını temizleyip, kabukları ile beraber kuşbaşı doğruyoruz. Doğradığımız meyveleri buzdolabı poşetine koyup, derin dondurucuda 1 gün süreyle donduruyoruz.

Ertesi gün; dondurduğumuz meyveleri buzluktan çıkartıp, mutfak robotu / rondo’ya koyuyoruz, üzerine 1 su bardağı toz şeker ilave ediyoruz ve meyveler püre kıvamına gelene kadar karıştırıyoruz.

Püre kıvamına gelen meyveleri, derin bir kaba alıyoruz ve üzerine 3 lt. suyu ilave ediyoruz. Yaklaşık 2 saat kadar ara ara karıştırarak ve şekerinin eriyip erimediğini kontrol ederek karıştırıyoruz.

Şekeri eriyen limonatamızı; çok ince bir süzgeç veya tülbent yardımıyla ayrı bir derin kaba süzüyoruz.

Süzdüğümüz posasız limonatalarımızı servis edeceğimiz şişelere doldurup, buzdolabına soğuması için koyuyoruz.

Soğuyan limonatalarımızı limon parçaları ve nane ile servis ediyoruz. ?

? Bizden size küçük bir tüyo; 1 adet limonu küp küp doğrayıp, buz kalıplarında üzerine su koyarak dondurabilir ve bu dondurduğunuz buzlu limonları limonatanıza koyup, enfes bir lezzet elde edebilirsiniz. ?

? Aynı zamanda, 1 adet Limon ve 1 Adet Portakal’ın kuşbaşı doğranmış karışımından bir kaç paket hazırlayıp, yaz için derin dondurucunuzda hazır bekletebilirsiniz. ?

? Biz bu tarifimizde; Torku Toz Şekeri kullandık. Siz farklı bir markayı da tercih edebilirsiniz. (? Torku Toz Şeker’in şeker oranı, diğer şeker markalarına göre daha az olduğundan bizim verdiğimiz bu tarifteki limonatanın tadı çok şekerli değildir.)

? Farklı iç-geç alternatiflerimiz için buraya da göz atabilirsiniz.

Afiyet Olsun?

Limonata yakın

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir!