Reçel

Mürdüm Eriği Reçeli

Tatlım Tatlım Bodrum - Mürdüm Eriği Reçeli

[the_ad id=”1338″]

Yaz aylarında kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzeti reçellerimize bir yenisini daha ekledik.?  Mürdüm Eriği Reçeli, hem lezzetiyle hem de görüntüsüyle sabah kahvaltılarına gelen dostlarımızdan tam not aldı. ? Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi Erik; papazıydı, mürdümüydü derken bizleri kendisine hayran bırakan meyvelerin arasındadır. ?

Rengiyle, kokusuyla reçellerin içinde bir başka yeri olan Mürdüm Eriği Reçeli’miz, aynı zamanda bize babaannemizden miras bir lezzet ve tariftir. Her yaz, mürdüm eriğinin çıkmasını bekler çıktı mı da, kışa bol bol reçel hazırlığı yapardı kendisi.

Bu miras tarif için hazırsak, haydi başlayalım? ?

Malzemeler:

1 Kg. Mürdüm Eriği (? Çekirdekleri Çıkarılıp, iki parçaya ya da üç parçaya bölünmüş)

800gr. Toz Şeker

Yarım Limon?un Suyu

1 Çay Kaşığı Margarin

? Bardak ölçüsü orta boy su bardağı olmalıdır. 

Yapımı: 

1 kg. çekirdekleri çıkarılıp ayrılmış mürdüm eriklerimizi, reçel tenceremize alıyoruz. Üzerlerine 800gr. toz şekerini ekliyoruz ve tencerenin kapağını kapatıp 1 gece bekletiyoruz.

Ertesi gün, sulanmış olan reçelimizi orta ateşte kaynatmaya başlıyoruz. 30-35dk. kaynadıktan sonra 1 çay kaşığı margarini ilave ediyoruz. 15dk daha kaynatmaya devam ediyoruz.

Yarım limon suyunu da ekleyip, son kez 15dk daha kaynatıp iyice kıvam aldıktan sonra ocağın altını kapatıyoruz.

Reçelin altını kapattıktan sonra kaynaması durulunca, temiz bir kavanoza aktarıp kapak ile kavanoz arasına kağıt havlu koyuyoruz. Böylece sulanmasını önlüyoruz.

Dışarıda soğumaya bırakıp, ardından buzdolabına koyuyoruz.

? Biz bu tarifimizdeTorku?nun toz şekeriniBecel Tereyağlı Margarini kullandık. Siz farklı toz şeker ve margarin markaları da kullanabilirsiniz

? Diğer reçel ve marmelat tariflerimiz için buraya tıklamanız yeterli ?

Afiyet Olsun?

Tatlım Tatlım Bodrum - Mürdüm Eriği Reçeli Genel

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir!