Kek

Paskalya Çöreği

Paskalya Coregi Genel Son

[the_ad id=”1338″]

 

Paskalya, Hıristiyanlıktaki en eski ve en önemli bayramlardan bir tanesidir. Doğu ve Batı kiliseleri arasında farklılıklar olmakla beraber, Paskalya dönemi çoğunlukla Mart sonundan Nisan sonuna kadar olan dönemde kutlanır. 

Biz bu tarifi döneminde hazırlayamamış olsak da, geç olsun güç olmasın dedik ve sizlerle bir de bizim tarifimizle hazırlanan bu özel çöreği paylaşalım istedik. O zaman kağıtlar kalemler hazırsa, mis gibi Paskalya Çöreği tarifimizi aşağıya bırakıyoruz… 

Malzemeler:

3 Adet Yumurta (1 yumurtanın sarısı ayrılacak.)

1 Su Bardağı Ilık Süt

1 Paket Yaş Maya

1 Su Bardağı Zeytinyağ

6 Çorba Kaşığı Toz Şeker

1 Çay Kaşığı Tuz

1 Çorba Kaşığı Mahlep

1 Çay Kaşığı Damla Sakızı (İsteğe bağlı)

1 Paket Vanilya Tozu 

4 Su Bardağı Un (Kulak memesi kıvamına gelene kadar un ilave edilebilir.)

Çörek üzeri için; File Badem (İsteğe bağlı.)

?Bardak ölçüsü orta boy su bardağı olmalıdır. 

[the_ad id=”1340″]

 

Yapımı: 

Hamur yoğurma kabımıza; 1 paket mayayı ve 1 su bardağı ılık sütü koyup elimizle mayayı eritmeye başlıyoruz. Maya eridikten sonra içine, 2 yumurtayı ve 1 yumurtanın beyazını ve 1 su bardağı zeytinyağını koyup parmak uçlarımızla karıştırmaya başlıyoruz. Karıştırdığımız hamura; 6 çorba kaşığı toz şekeri, 1 çorba kaşığı mahlebi, 1 çay kaşığı tuzu ve 2 su bardağı unu ilave ederek güzelce yoğurmaya başlıyoruz. 

Unumuzu kademeli olarak ilave edip, kulak memesi yumuşaklığına gelene kadar yoğurmaya devam ediyoruz. Yoğurduğumuz hamurun üzerine nemli bir bez örterek 20dk. kadar dinlendiriyoruz. 

20dk. sonra, hamurumuzu ceviz büyüklüğünde 18 eşit parçaya ayırıyoruz. Her biri ceviz büyüklüğünde olan hamurumuzun 3 tanesini elimizle şerit olacak şekilde yuvarlıyoruz. Yuvarladığımız 3 şeridi, tepeden birbirine tutturarak saç örgüsü şeklinde örüyoruz. Alt kısmını da birbirine tutturuyoruz ve yağlı kağıt serili tepsimize koyuyoruz. Aynı işlemi hamurlar bitene kadar tekrar ediyoruz. 

Fırın tepsimize aralıklı olarak dizdiğimiz 3 adet hamurumuzun üzerine; fırça yardımıyla yumurta sarısını sürüyoruz. Aynı işlemi diğer tepsimiz için de yapıyoruz. Üzerlerine arzuya göre file badem koyuyoruz. 

Fırınımızı 60 dereceye getiriyoruz, ısındıktan sonra 1 tepsimizi kabarıp mayalanana kadar bekletiyoruz. Mayalanan çöreğimizi tezgaha alıp, aynı işlemi diğer tepsi için de uyguluyoruz. 

Mayalanan çöreklerimiz dışarda beklerken, fırınımızı 180 dereceye ayarlıyoruz. Isındıktan sonra, ilk mayalanmış olan tepsimizi fırına atıyoruz ve üzeri güzelce kızara kadar pişiriyoruz. Aynı işlemi öbür tepsi için de yapıyoruz. 

Pişen Paskalya çöreklerimizi, ister sıcak istersek de soğuk olarak servis ediyoruz. 

? Biz bu tarifimizde; Pınar’ın sütünüDr. Oetker’in instant kuru mayasınıTorku toz şekeri, Nermin Hanım’ın Zeytinyağını ve Dr. Oetker’in Vanilya Tozunu kullandık. Siz farklı markaları da tercih edebilirsiniz.

?  Farklı ve lezzetli kek çeşitleri arıyorsanız, buraya tıklayabilirsiniz. ? 

Afiyet Olsun

Paskalya Coregi Yakın Son

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir!