Tatlı

Sütlaç

Tatlım Tatlım Bodrum - Su?tlac? Genel

[the_ad id=”1338″]

 

Üç beyazın buluşmasıyla ortaya çıkan, hem hafif hem de lezzetli mi lezzetli bir tatlıdır Sütlaç! ? Türk mutfağına özgü olduğu bilinmekle beraber farklı ülkeler tarafından da keşfedilmiştir. Batı ve Kuzey ülkelerinin mutfaklarında özellikle İskandinavya ülkeleri, Rumeli gibi yerlerde çeşitli sunumlarla sevilerek tüketilmektedir. ?

Ülkemizde genellikle Ramazan aylarında iftardan sonra mideyi rahatlattığı ve hafif bir tatlı olduğu için tercih edilir. ? Sütlaç, kaselere paylaştırılıp soğuduğunda tüketiletilebileceği gibi, toprak kaplara paylaştırıldıktan sonra üzerinin kızarması için biraz fırında pişirilerek ve yine soğutularak da tüketilebilinir. 

Şimdi bu lezzetli tatlıyı bir de bizim tarifimizle denemek isterseniz, kağıtlar kalemler hazırlansın ve hemen başlayalım. ?

Malzemeler:

6 Su Bardağı Süt

2 Su Bardağı Su

Yarım Su Bardağı Pirinç

2,5 Su Bardağı Toz Şeker

2 Çorba Kaşığı Nişasta

?Bardak ölçüsü orta boy su bardağı olmalıdır. 

[the_ad id=”1340″]

 

Yapımı: 

Yarım su bardağı pirincimizi iyice yıkadıktan sonra, pişirme tenceremize alıyoruz. Üstüne 1,5 su bardağı su ilave ediyoruz ve pirinç suyunu çekip haşlanana kadar pişiriyoruz. (? Gerekli olması durumunda su ilave edilebilir.) 

Haşlanan pirince; 6 su bardağı sütü, 2 çorba kaşığı yarım bardak suda sulandırılmış nişastayı ilave edip, yarım saat pişiriyoruz. 

Yarım saat kadar pişen tatlımıza, 2,5 su bardağı toz şekerimizi de ilave edip 15dk. daha pişiriyoruz. Koyulaştığını hissettiğimizde ocağın altını kapatıyoruz ve kenarda soğuması için bekletiyoruz. 

İlk sıcaklığı geçip, soğumaya başladıktan sonra servis edeceğimiz kaselere eşit miktarlarda dağıtıp, servis etmeden önce bolca tarçın ekliyoruz. 

 ? Biz bu tarifimizdeTorku?nun toz şekerini ve Pınarın Sütünü kullandık. Siz farklı markaları da tercih edebilirsiniz.

? Farklı tatlı tariflerimiz için buraya göz atabilirsiniz. ?

Afiyet Olsun?

Tatlım Tatlım Bodrum - Su?tlac? Yakın

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir!