Blog

Yaşlanma Karşıtı Tarifler

Yaşlanma Karşıtı Tarifler

Yaşlanma Karşıtı Antioksidanlar ve Antioksidan Deposu Tarifler

Antioksidanlar vücudumuzda bulunan, çeşitli besinlerden de alabildiğimiz kimyasallardır. Kimyasal deyince yanlış anlaşılmasın. Antioksidanların vücudumuza sağladığı yararlar saymakla bitmiyor! Son zamanlarda popülerliği oldukça artan ve adından sıkça söz ettiren antioksidanları gelin bugün birlikte inceleyelim.

Vücudumuzda metabolik aktiviteler sonucunda serbest radikaller oluşur. Serbest radikaller bir elektronunu kaybetmiş ve çok kararsız yapıdaki moleküllerdir. Adeta elektron açlığı yaşarlar ve üzerinde fazla elektron bulunduran her yere saldırırlar. Serbest radikaller için en iyi elektron kaynağı hücre zarıdır. Hücre zarından elektron koparıp kararlı hale geçmeyi tercih ederler. Böylece hücre zarı yavaş yavaş esnekliğini kaybeder ve yaşlanma meydana gelir. Sadece yaşlanma değil; serbest radikallerin bu saldırısı kanser hücrelerinin oluşmasına, damarlarımızın sertleşip tıkanmasına da neden olur. İşte antioksidanlar tam da burada devreye giriyor! Serbest radikalleri yakalayıp etkisiz hale getiriyorlar. Antioksidanlar hem yaşlanma belirtilerini, hem de yaşlanmanın getirebileceği rahatsızlıkları önlemeye yardımcı oluyor.

Konuya daha basit yaklaşacak olursak, antioksidanlar vücudumuzun koruyucu melekleri. En güzeli de bu mucizevi besinlere bir market veya pazar uzaklığında olmamız. Çünkü antioksidanlar birçok meyve, sebze, tahıl ve et ürünlerinde bolca bulunuyor. A, C, E vitaminleri, Selenyum ve Likopen çok bilinen antioksidanlardan. Bu antioksidan türlerini turunçgiller, kırmızı meyveler, brokoli, yeşil sebzeler, bitkisel kaynaklı yağlar, et ve balıktan karşılayabiliriz.

Kırmızı Meyvelerle Süslenmiş Kakaolu Yulaf Lapası

Malzemeler:

1 su bardağı süt

4 yemek kaşığı yulaf ezmesi

1 tatlı kaşığı hindistan cevizi rendesi

2 kare bitter çikolata

Tüm malzemeleri küçük bir sos tenceresine ekleyip kıvam alana kadar pişiriyoruz. Üzerini ben 1 küçük muz, frambuaz, böğürtlen, goji berry, fıstık ezmesi ve kendi yaptığım fit toplarımla süsledim. Kırmızı meyvelerin gücünden yararlandım.

[the_ad id=”1340″]

Pembe Smoothie

Malzemeler:

1 adet donmuş küçük muz

1 dolu avuç frambuaz

2 yemek kaşığı yoğurt

Tüm malzemeleri blenderda çekiyoruz. Üzerini ben şekersiz müsli ve fıstık ezmesiyle süsledim. Siz de antioksidan miktarını artırmak için dilediğiniz kırmızı meyvelerden ekleyebilirsiniz.

Tatlım Tatlım Bodrum’un birbirinden lezzetli ve sağlıklı tatlı tarifleri için buraya göz atabilirsiniz. 🙂

Kaynak: uplifers.com

 

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir!